Nawilżanie parą
Proces termodynamiczny Nawilżania Parowego
Nawilżanie parą jest procesem izotermicznym co oznacza, że przebiega pod wpływem tej samej temperatury. Jak widać na załączonym przykładowym wykresie h-x przemiany, energia potrzebna do zaabsorbowania wilgoci przez powietrze jest dostarczana przez parę wodną.
Schemat zastosowania Nawilżacza parowego w centrali wentylacyjnej
Integracja procesu nawilżania parowego w centrali wentylacyjej polega na dodaniu pustej sekcji zwanej sekcją nawilżania. Do sekcji wprowadzany zostaje element dystrybucji pary wodnej w postaci lanc parowych lub systemu multisteam. Jako, że proces jest w przybliżeniu izotermiczny proces nawilżania może być sterowany niezależnie od automatyki centrali dzięki autonomicznemu układowi sterowania zintegrowanemu w nawilżaczu (wymagane jest tylko spięcie styków bezpotencjałowych w przypadku załączenia/wyłączenia centrali).
Podział Nawilżaczy Parowych
- Nawilżacze parowe elektrodowe - Para wodna produkowana jest przez zanurzone w wodzie elektrody przez które przepływa prąd elektryczny.
- Nawilżacze parowe elektrodowe - Para wodna produkowana jest przez zanurzone w wodzie elementy elektrooporowe (grzałki).
- Dystrybutory Pary Technologicznej - Para wodna produkowana jest w zewnętrznej wytwornicy ,a urządzenie dozuje parę wodną o odpowiednich parametrach.
Zasada działania Nawilżaczy Parowych Elektrodowych
Przepływ prądu elektrycznego przez elektrody zanurzone w wodzie powoduje wytwarzanie sterylnej, czystej i bezwonnej pary, która na skutek wytworzonego w cylindrze nadciśnienia jest przetłaczana do elementu nawilżającego (lanca parowa w kanale lub element bezpośredniego nawiewu w pomieszczeniu). Wytwarzanie pary w urządzeniu przebiega w sposób całkowicie zautomatyzowany. Odpowiednia przewodność elektryczna wody w cylindrze, warunkująca poprawne funkcjonowanie urządzenia, jest utrzymywana automatycznie dzięki cyklicznemu przepłukiwaniu cylindra wodą wodociągową. Częstotliwość tego procesu jest regulowana poprzez układ elektroniczny. Dzięki temu czas pracy cylindrów został znacznie wydłużony.Nawilżacz wytwarza niezbędną ilość pary aż do momentu, w którym mierzona wilgotność względna powietrza osiągnie wymagany poziom. Proces produkcji pary zostaje wznowiony, gdy czujnik wykryje spadek wilgotności względnej powietrza poniżej zadanego poziomu.
Zasada działania Nawilżaczy Parowych Rezystancyjnych
Przepływ prądu elektrycznego przez elementy rezystancyjne (grzałki) zanurzone w wodzie powoduje wytwarzanie sterylnej, czystej i bezwonnej pary, która na skutek wytworzonego w zbiorniku parowym nadciśnienia jest przetłaczana do elementu nawilżającego (lanca parowa w kanale lub element bezpośredniego nawiewu w pomieszczeniu). Wytwarzanie pary w urządzeniu przebiega w sposób całkowicie zautomatyzowany. Odpowiednia przewodność elektryczna wody w zbiorniku parowym, warunkująca poprawne funkcjonowanie urządzenia, jest utrzymywana automatycznie dzięki cyklicznemu przepłukiwaniu zbiornika wodą wodociągową. Częstotliwość tego procesu jest regulowana poprzez układ elektroniczny. Dzięki temu czas pracy urządzenia pomiędzy czynnościami serwisowymi został znacznie wydłużony.
Nawilżacz wytwarza niezbędną ilość pary aż do momentu, w którym mierzona wilgotność względna osiągnie wymagany poziom. Proces produkcji pary zostaje wznowiony, gdy czujnik wykryje spadek wilgotności względnej powietrza poniżej zadanego poziomu.
Nawilżacze ELECTROVAP MC2 oraz RTH gwarantują precyzyjne utrzymanie żądanej wilgotności. Produkowana przez nie para jest sterylnie czysta i wolna od stałych zanieczyszczeń mineralnych. Zoptymalizowany pobór wody a także rozbieralne cylindry parowe, zapewniają niskie koszty eksploatacji.
Dodatkowo urządzenia RTH cechuje solidność i wyjątkowa trwałość elementów eksploatacyjnych. Zbiornik wykonany jest ze stali Ni-Cr, a także samooczyszczające się grzałki ze stopu INCOLOY, gwarantują długie i bezawaryjne użytkowanie.